AKTUÁLNÍ VÝSTAVY
 
  O NÁS
 
  STÁLÁ EXPOZICE
 
  NOVINKY
 
  PUBLIKACE
 
  ČINNOST
 
  ARCHIV
 
  PERSONALIA
 
  KONTAKT
 
               
               
               
               
               
               
               
               

 

 

Vánoční workshopy v Podřipském muzeu aneb „jak se vyrábí vinutky“?

 
 
 
                   
 

V rámci vánočního programu v Podřipském muzeu předvede své umění Ivana Švecová z ateliéru Mozaika, ve kterém se věnuje výrobě vinutých perel z taveného skla.


Motivaci autorka nachází v rozmanitosti tvoření. V poslední době se její cesta ubírá stále více „uměleckým“ směrem, volná tvorba je jí přeci jen bližší. Ivana má za sebou několik samostatných i společných výstav, v její dílně nalezneme též ukázky keramiky, pletení z pedigu nebo modrotisku aj.


Vinuté perly se vyrábějí ručně z tyčí sodo-draselného lampového skla. Po zahřátí nad plamenem vznikne polotekutá hmota, která se navíjí na drát namočený v hlince, pro snadnější následné stáhnutí korálku. Poté přichází na řadu zdobení skleněnou nití, plátkovým zlatem nebo stříbrem, avanturinem nebo drtí.


Skleněné perly jsou považovány za jedny z nejstarších sklářských výrobků, jejichž výrobu znali již ve starém Egyptě, Sýrii a Mezopotámii. V těchto dobách se sklo cenilo především díky své podobnosti s drahými kameny. Proto se více upřednostňovalo sklo barevné než čiré. Korálky byly vyráběny nejspíše navíjením na hliněné jádro, stejně jako při výrobě vinutých perel. Tehdy však ještě u pece a v současnosti nad kahanem. Dodnes se takto zpracovává odpadní sklo, ze kterého vznikají umělecké předměty.


Na našem území byly nejstarší perly nalezené v době bronzové a výroba skla je známá i u Keltů, jejichž nejoblíbenější barvou byla kobaltová modř. Ze skla se zhotovovaly korálky, knoflíky a šperky. Později výroba ustoupila do pozadí, zájem o skleněné polotovary vzrostl až na počátku 19. století, kdy turnovští řemeslníci byli seznámeni s tajemstvím složení benátské skelné kompozice, jejíž výrobu přenesli na Jablonecko. Ve druhé polovině 19. století již zdejší skláři dosáhli mistrného výkonu a české výrobky se vyrovnaly benátským. Pracovní postupy se od té doby příliš nezměnily. Tradiční sklářskou technikou a výrobou skleněné bižuterie proslul v severoitalské metropoli ostrov Murano, kam dodnes jezdí davy turistů obdivovat sklářské řemeslo.


Žáci základních škol v Roudnici nad Labem budou mít možnost shlédnout samotnou výrobu vinutých perel. Dozvědí se zajímavé informace, jako například že ručně vyrobeným skleněným korálkům je cizí strojní dokonalost a pravidelnost, všechny vzory a tvary vznikají vrstvením barevných skel, proto i dvě zdánlivě stejné „vinutky“ nikdy nejsou zcela totožné. Každý korálek je originálním a jedinečným kusem.

 

MgA. Lucie Kabrlová
Podřipské muzeum